Porady dla planujących budowę domu.

Jaki będzie nasz dom, ile będzie kosztował i ile będziemy mieli problemów podczas budowy zależy od pierwszych 3 decyzji.

 1. Wybór działki – należy zwrócić uwagę na jej kształt, spadek terenu i dostęp do mediów.
 2. Mapa do celów projektowych – ten pierwszy dokument będzie miał wpływ na całą naszą inwestycję. Najważniejsze są granice i warto je sprawdzić przed inwestycją aby uniknąć wielu kosztownych problemów.
 3. Projekt budowlany – od niego zależy całkowity koszt naszej inwestycji. Czasem dopłata do projektu 1000 zł pozwoli zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy zł. Na co zwrócić uwagę przy zakładanym budżecie ok 300 000 zł.
  1. Wielkość. Optymalny dom dla 4 osobowej rodziny to oko 120 -140 m2 powierzchni użytkowej + ewentualny garaż. Pamiętaj że 350 m2 dom też trzeba sprzątać i ogrzewać.
  2. Piwnica. Jeżeli masz dostęp do GAZU to zastanów się czy są one potrzebne?
  3. Piętro. Dom piętrowy jest w sumarycznym bilansie o jakieś 100 000 zł droższy. (Piętro oznacza dodatkowe elementy takie jak schody, zbrojona płyta, dwie łazienki, piony wody, pompy ….).
  4. Dach. Najtańszym rozwiązaniem jest prosty dwuspadowy dach bez żadnych dodatków. Za każdą inną wersję przyjdzie nam sporo dopłacić.
  5. Ilość pomieszczeń w domu. Sam podział i kształt pokoi nie będzie miał dużego wpływu na koszty. Znaczący wpływ ma ilość łazienek. Jest to najdroższe pomieszczenie i nie wiele nam da kupowanie płytek na wyprzedażach. Sama armatura i ilość elementów potrzebnych do wykonania łazienki jest bardzo duża i kosztowna.
  6. Ocieplenie. Tu nie warto oszczędzać tylko kupować najlepsze i najdroższe.

Kilka wskazówek odnośnie samej budowy

 1. Firma czy system gospodarczy? Oczywiście system gospodarczy jest tańszy o ile masz czas. Jeśli jesteś osobą pracującą, rodzice nie pomogą to nawet się nie zastanawiaj i bierz firmę.
 2. Gdzie kupić materiały? Jeśli masz sporo czasu i lubisz szperać w Internecie to możesz próbować coś oszczędzisz w przeciwnym wypadku warto trzymać się jednej firmy. Przy dużych kwotach będzie możliwość odpowiednich rabatów.
 3. Stan surowy zamknięty to około 2/5 całych kosztów.